Jdi na obsah Jdi na menu
 


dřišťál obecný

Berberis vulgaris L. - dřišťál obecný

Dřišťál je opadavý, až 3 m vysoký keř. Letorosty má šedožluté. Brachyblasty jsou hustě kryté šupinami a vyrůstají v úžlabí žlutavých, 1 – 7dílných trnů listového původu. Listy jsou krátce řapíkaté s čepelí široce eliptickou, s okrajem nepravidelně osténkatě zubatým. Květy jsou stopkaté, kališní i korunní lístky žluté. Plodem je karmínově červená, lesklá bobule. -berberis_vulgaris-vetev.jpg

 

-berberis_vulgaris-cely.jpg

 

 

 

  

  

 

 

   

 

 

      

Kvete v dubnu a květnu na suchých křovinatých stráních, na okrajích listnatých lesů a křovin, především na svazích údolí řek. Půdy vyžaduje písčité až písčitohlinité, bohaté na vápník.

 
Rozšířený je především v oblasti termofytika a místy je hojný také v mezofytiku, zde především ve vápencových oblastech. V podhorském stupni je již vzácný a vyskytuje se zde lokálně.

 

Přirozený výskyt dnes není možné spolehlivě odlišit od druhotného, protože se dosti často vysazoval, ale od roku 1939 také likvidoval, a to z důvodu mylné domněnky zásadního vlivu dřišťálu na šíření rzi travní v obilovinách. Druh je dnes hodnocen v Červeném seznamu jako vzácnější druh, vyžadující pozornost (C4a).

      -berberis_vulgaris-kvetenstvi.jpg  -berberis_vulgaris-kvety.jpg

Na Prostějovsku překvapivě docela vzácný, udávaný jen z Kosíře, PP Kozí horka a okolí Soběsuk.

 

-berberis_vulgaris-ker-plody.jpg-berberis_vulgaris-plody.jpg

Fotografováno: kvetoucí 14.5. 2008, Moravské Podhůří Vysočiny - PR Dukovanský mlýn a plodící 31.10. 2008, CHKO Moravský kras - nedaleko obce Vilémovice