Jdi na obsah Jdi na menu
 


pomněnka řídkokvětá

29. 3. 2011

Myosotis sparsiflora Pohl – pomněnka řídkokvětá

-myosotis_sparsiflora-lokalita.jpg

Jednoletý až dvouletý druh s tenkými kořeny a chabou lodyhou, která je 5hranná a drsně chlupatá rovnými chlupy, přičemž v létě nevytváří nikdy sterilní lodyhy. Pozn.: to jsou důležité znaky odlišující ji od podobného pupkovce pomněnkového, který má 4hrannou a ± lysou lodyhu, vytváří sterilní letní lodyhy a má tmavěji zbarvené korunní lístky.

-myosotis_sparsiflora-trs.jpg

Vijany jsou chudokvěté složené s 3 – 8 květů, květní stopky jsou většinou dolů sehnuté. Dolní listeny jsou podobné listům.Kalich je nápadně členěný až téměř k bázi. Kvete v dubnu a květnu.

 -myosotis_sparsiflora-biotop.jpg -myosotis_sparsiflora-cela.jpg

Biotopem druhu jsou lužní a suťové lesy, dubohabřiny, okraje vlhčích luk a zamokřených okrají polí v údolí řek a potoků.

Rozšířena je roztroušeně v aluviích větších řek a přilehlých potoků v severozápadních a středních Čechách a na jižní a střední Moravě. Jinde chybí nebo je velmi vzácná. Jako jarní efemerofyt bývá také někdy přehlížena. V Červeném seznamu je honocena jako druh vyžadující pozornost (C4a).

 -myosotis_sparsiflora.jpg -myosotis_sparsiflora-kalich.jpg

-myosotis_sparsiflora-kvet.jpg

Na Prostějovsku je výskyt soustředěn do Drahanského podhůří při kontaktu s Hanáckou pahorkatinou. Udávaná je z okolí Slatinic a širšího okolí Kosíře. V roce 2009 byla potvrzena na dvou lokalitách, konkrétně podél lesní pěšiny nad potokem Slatinka u Slatinic a podél lesní cesty na břehu Romže u Lutotína. Lokalit v těchto částech Prostějovska bude pravděpodobně daleko víc.

Fotografováno: 8.5. 2009, Drahanské podhůří – nad Slatinicemi a u Lutotína

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář