Jdi na obsah Jdi na menu
 


vrba trojmužná

Salix triandra L. - vrba trojmužná

-salix_triandra-lokalita.jpg

Rozkladitý, hustě větvený keř vysoký 3 – 4 (6) m s často křivými větvemi. Kmínky mají do 15 cm v průměru. Charakteristickým znakem je borka, která se odlupuje v plátcích nebo šupinách. Obnažená mladá kůra je skořicově hnědá. Listy jsou podlouhlé až podlouhle kopinaté, 4 – 9 cm dlouhé, 1 – 2 cm široké, alespoň u některých listů ve střední části s okraji témeř rovnoběžnými, někdy je čepel dokonce uprostřed zúžená, oboustranně lesklá nebo na rubu s bělavým voskovým povlakem. Okraj čepele je jemně žláznatě pilovitý, žlázka je většinou posunutá mimo špičku zubu. Boční žilky probíhají pod úhlem cca 70°. Řapík je dlouhý 4 – 7 mm s jednotlivými žlázkami při okraji čepele. Palisty jsou dobře vyvinuté, často žláznaté.

-salix_triandra.jpg

Kvete v dubnu až květnu těsně před rašením listů. Dožívá se asi 40 let. Na území ČR se rozlišují 2 poddruhy: nominátní subsp. triandra má listy na rubu žlutozelené, větve v uzlinách snadno lámavé a borku odlupčivou ve velkých plátcích; subsp. amygdalina Schübl. et Mart. Má listy na rubu s šedavým či bělavým voskovým povlakem, nelámavé pružné větve a borku odlupčivou v malých šupinkách.

  -salix_triandra-lic.jpg -salix_triandra-vetvicka.jpg

Druh roste v pobřežních houštinách, na březích řek, potoků a příkopů, slepých ramen a v bažinách na hlubokých půdách s kolísající hladinou podzemní vody. Světlomilná dřevina snášející stagnující vodu, ale nedaří se jí na silně kyselých a rašelinných půdách. Roste roztroušeně po celém území (subsp. amygdalina spíše vzácně) od nížin do hor, místy ale úplně chybí nebo je vzácná. Jedná se o jednu z nejdéle pěstovaných košíkářských vrb.

   -salix_triandra-rub.jpg -salix_triandra-borka.jpg

 Na Prostějovsku vzácnější druh, s jistotou dnes roste jen v údolí Bělé na jižním okraji Horního Štěpánova, na okraji obce Žďárná a Myslejovice, nepotvrzený je údaj ze Skřípova (Albrecht 2000) a z Terezského údolí u Náměště na Hané (Deyl 1980). Lokalit bude pravděpodobně více. 

Fotografováno: 27.8. 2008, Českomoravská vrchovina - údolí Sázavky a Šlapanky